Podróże

Izrael – państwo wojen i kultur

100%x180 Photo by world-adventure.net

Odrobina historii i tego co powinniśmy wiedzieć...

Przez Morze Czerwone, biblijnych patriarchów, konflikty arabskie do prawdziwego przepychu. Izrael od początku swojego istnienia wzbudzał podziw ale i kontrowersje. Dlaczego? Władza nie zawsze skupia się na ludziach, czasami ważniejsze są słowa i religia, która zamiast jednoczyć dzielą. Do dziś słyszymy słowa mieszkańców, którzy nadal wierzą w prawdziwy pokój. Golda Meir wiedziała z czego rezygnuje- temat wojny jest tu tematem codziennym. Ale między ulicznymi przepychankami i sztandarami istnieje świat o którym nawet nie marzyliśmy. Piękne wnętrze Izraela, otoczone kłębami dymów.

Izrael jest miejscem pięknie stworzonym rozciągającym się nad Morzem Śródziemnym. To tutaj od 15 maja 1948 roku toczy się spór między Izraelem, a Palestyną. Polityka i religia nie służą temu państwu, które mimo tak wielkich zatargów, posiadają coś co warto zobaczyć- miłość i pasję życia, z którą zarówno Izraelici jak i Palestyńczycy kierują się na co dzień omijając się między uliczkami. Wojna nie jest niczym dobrym. Dziś zostały tu po niej jedynie budynki, miejsca pełne wspomnień, które możemy oglądać, przypominając sobie jak wiele kosztuje dążenie do idei, która podzieliła ten kwitnący kraj. Proces pokojowy powoli ma się ku końcowi. A życie zaczyna nabierać barw, które warto zobaczyć. Kwitnący kwiat kwitnie tylko raz ale to najpiękniejszy etap jego życia.

Ortodoksyjna historia...

Większość mieszkańców to ortodoksyjni Żydzi. Należało by więc dostosować się do otoczenia i uszanować kulturę pośród której się znaleźliśmy. Niewiele jest tak specyficznych miejsc. Mimo rosnących konfliktów panuje tu wieczny szacunek. Religia ustala zasady, których nie powinniśmy łamać. Aby nie stworzyć niewygodnej sytuacji należy odziać się w strój po kostki- zarówno spodnie jak i bluzki. Upał nie ma tutaj wiele do powiedzenia- szacunek to coś na co wiele ludzi zwraca uwagę. Kobiety powinny wyposażyć się w spódnicę za kolano oraz chustę, którą będą wkładały podczas zwiedzania świątyń, meczetów i innych ważnych budynków. Mężczyźni i ich odpowiednie nakrycie głowy pozwolą na dojście do Ściany Płaczu, która jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Izraelu. Jesteśmy już przygotowani, mamy co trzeba... Czas wyruszyć w nieznane. Poznać kulturę od zaplecza. Taką, która nie jest opisywana w podręcznikach. Taką, która żyje codziennym dniem ortodoksyjnej rodziny zamieszkałej w Izraelu.

Kolorowa kraina, choć wiele tu smutku. Dzisiejszy Izrael wyrósł już z wielkich granic- otworzony na świat chwali się swoimi cudami. Idąc po ulicy nie zobaczymy odzianych w mojżeszowe szaty mężczyzn. Europejskie stroje, gadżety, bazary- zupełnie jak u nas. Tyle że życie zamiera... Kiedy nadchodzi koniec tygodnia każda rodzina świętuje dzień wolny- tu nikomu nie wolno pracować, choćby nawet gorączkowo palił się do pracy. Poszanowanie wartości i zasad religijnych współgra ze współczesną nowoczesnością. W głębi cały czas jest to ten sam Izrael, kierujący się żelaznymi zasadami ustalonymi przez przodków. Mieszkańców tego kraju możemy podzielić na trzy grupy... Zawsze warto wiedzieć z Kim mamy do czynienia i komu możemy zaufać. Najmniej liczna grupa to ortodoksyjni Żydzi- skupieni w swoich ścisłych zasadach, które określają najmniejsze szczegóły życia kierujące nimi na co dzień. Rabini nie uznają państwa jednak ludzie zawsze się z Nimi liczyli. To Oni kierują ludem. Wiele Rabinów jest dość dobrze nastawiona na przybyszów z Europy. Odpowiednie zachowanie i poszanowanie kultur może pokazać nam prawdziwe życie ortodoksyjnego Żyda, który tak niewiele czerpie z dzisiejszego świata. Żydzi wierzący to ludzie, którzy wierzą, a jednak nie obnoszą się ze swoją wiarą. Żydzi Iaiccy to grupa najbardziej liczna- pomimo religii liczy się również demokracja, która łączy ludzi we wspólnym dążeniu do polepszenia sytuacji w kraju.

W turystycznym duchu...

Idąc uliczkami widzimy różne miejsca- jak w każdym kraju, który turystów przyjmuje mnóstwo tu hoteli. Jednak można liczyć na miłe lokum u miejscowego- trzeba wspomnieć, że ortodoksyjni Żydzi bardzo niechętnie wpuszczają obcych do swojego domu tym bardziej na noc. Jednak nam się udało- po rozmowie z Rabinem , jedna z rodzin przyjęła nas pod swój dach, baczne obserwując każdy krok, jakby był kolejnym krokiem ku złamaniu zasady. Mimo swojej ortodoksyjności, Żydzi już dawno przystosowali się do europejskiego stylu życia. Nie spodziewajmy się więc komnat, szmat na oknach, czy pozawijanych w szale kobiet.

Zwiedzając miejmy się na baczności...

Wybierając się do tego historycznego miejsca, warto wiedzieć, że kulturowo i obyczajowo kraj ten jest niezwykle kolorowy. Warto wiedzieć jak się tutaj zachowywać - co robić, a czego nie. Przechadzki po Izraelu nie muszą być niebezpieczne , ani też nudne. Musimy tylko wiedzieć, gdzie szukać i jak szukać. Jak wiemy Izrael jest miejscem szczególnym, powinniśmy więc wiedzieć, że w niektórych miejscach ( szczególnie w ortodoksyjnych dzielnicach), obowiązkiem jest zakrywanie ramion do łokci oraz nóg za kolana. Zobaczmy na co jeszcze uważać. Wybierając się na wycieczkę nie możemy myśleć jedynie o zwiedzaniu. Turyści bardzo często dają się nabrać różnego rodzaju oszustom- propozycje taniego noclegu, przypilnowania bagażu, oferta przewodników po ciekawych miejscach. Warto ufać biurom i firmom. Osoby na ulicy bardzo często wykorzystują naiwność, za którą czasami będziemy musieli dużo zapłacić. Mimo plotek jakie panują wśród przewodników ap ropo wody , nie musimy się obawiać- jest ona zdatna do picia i akurat na to uważać nie musimy. Po zmroku unikajmy jednak ciemnych uliczek, wąskich przejść. Pieniądze również warto wymieniać w wielkich kantorach- na ulicy szybko i łatwo można oszukać turystów, którzy nie są dobrze doinformowani.

Trzeba również wiedzieć o czym pamiętać. Izrael krajem pięknym ale surowym dla turystów już na samym "przywitaniu". Na lotnisku szczegółowo trzeba się spowiadać z planów ( co zwiedzamy, gdzie jedziemy ...). po takim wywiadzie zwykle turysta otrzymuje wizę trzymiesięczną. Warto jednak wiedzieć o tym, że wiza powinna być blankietowa ( oddzielny "papierek", a nie stempel w paszporcie). Dzięki temu zwiedzanie nie będzie problematyczne, a przyjemne. Zakupy w Izraelu są niezwykle zaskakujące. I być może każdy zwiedzający stwierdzi 'jak tu drogo". Prawda jest taka, że turystów w Izraelu widać gołym okiem z dość dużej odległości, a dla turystów lokalni sprzedawcy są bardzo hojni- zawyżają ceny nawet czterokrotnie. Idąc na zakupy warto przebrać się w tutejsze ubrania lub wybrać się na zakupy z kimś kto mieszka w Izraelu.

Wycieczka... czyli co warto zobaczyć

Izrael to intrygujące miejsce. Planowanie jednak to coś co powinno być w każdej wycieczce na pierwszym miejscu. Zwykle wycieczki zaczynają się w mieście Taby. Tutaj warto zacząć od noclegu i odpoczynku. Przejeżdżając granicę za chwilę witamy Izrael. Pierwszym miejsce, które warto zobaczyć jest Qumran. Miejsce to wspomniane zostało w Biblii. Ruiny miasta przyciągają nie tylko wzrok ale budzą tajemnicę i intrygę. Znalezione w tym miejscu pisma, monety świadczą o tym, że miejsce to ma bardzo obszerną historię.

Kolejne miejsce to Betania. Tu zamieszkiwała Maria wraz z Łazarzem oraz Łukaszem. Warto zobaczyć kościół, który oświetlany jest tylko i wyłącznie promieniami słonecznymi. Betlejem...Miasto w którym narodził się Zbawiciel. Ceny nie małe ale z pewnością warto zobaczyć Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Grotę Mleczną, Studnie Dawida, kościoły. Atrakcje warto zwiedzać z przewodnikiem- cena wtedy będzie znacznie niższa ( ok. 80 USD). Noclegi za miastem są znacznie tańsze ale rezerwacji należy dokonywać nawet 2 miesiące przed przyjazdem. W innym wypadku jedynym rozwiązaniem będą drogie, betlejemskie hotele. Przed wjazdem do Betlejem Palestyńczycy dokładnie sprawdzają autokary jak i samochody osobowe. Nie trzeba się jednak bać. To tutejsza rutyna do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W tym miejscu dokładnie widać jak oddzielne są kultury. W Betlejem, tuż za murami cicho, kolorowo, a tuż za murem pustka.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest oczywiście Jerozolima . To miasto warto zobaczyć dniem jak i nocą- zupełnie inaczej wygląda, a na ulicach pojawiają się ciekawi ludzie wraz ze zmianą pory dnia. Fascynujące miasto, przypominające labirynt w którym można się zgubić. Widok żołnierzy na ulicach to tutaj świat codzienny. Zwiedzanie można zacząć od góry Oliwnej- Ogród Oliwny to niesamowity widok, który trzeba zobaczyć. Grób Najświętszej Marii Panny, Kościół Narodów, Pater Noster, Cerkiew Wniebowstąpienia. Droga Krzyżowa zaprowadzi turystów do Golgoty i Grobu Pańskiego. W tym miejscu zwiedzający powinien być przygotowany na dość długie oczekiwanie w kolejce. Jerozolima to także Ściana Płaczu, a nad nią Meczet Al- Aksa. Nie zawsze jest jednak możliwość zwiedzania- wszystko zależy od obecnej sytuacji w kraju.

Kraj wielu kultur dla wszystkich...

Izrael to państwo bardzo różne. Z jednej strony Palestyńczycy z drugiej zaś Arabowie, a to jak wiadomo nie od dziś jest powodem wielu nieporozumień, zamieszek. Z tego powodu na ulicach można spotkać żołnierzy, a większe obiekty kulturowe i religijne są pilnie strzeżone. Jednak mimo wszystko jest to kraj, który warto zwiedzić. Turysta jest mile widziany o ile potrafi się odpowiednio zachować. Wchodząc do konkretnych obiektów należy się doinformować jak możemy wejść ubrani do meczetu, czy innego budynku. Zwykle jednak na murach są tabliczki , które o takowych restrykcjach informują. Amerykanizacja jest tu na dość wysokim poziomie. Dla turystów, którzy chcą poznać smak zabawy w Izraelu warto polecać Tel Awiw- mnóstwo koncertów, wystaw, przedstawień, klubów oraz sklepów. Jeśli interesują nas typowo izraelskie pamiątki warto wybrać się na bazar na którym znajdziemy mnóstwo wyrobów ręcznych ( te z metkami made in China omijajmy szerokim łukiem). Państwo dla tych, którzy uwielbiają historię, sztukę i kolorową kulturę.

Zabrania się kopiowania treści artykułów oraz ich wykorzystywania w jakiejkolwiek formie bez naszej zgody. Wszystkie artykuły chronione są prawami autorskimi i ich wykorzystywanie może pociągnąć odpowiedzialnośą karną o naruszeniu praw autorskich.

Cookie

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.

Kraje

Partnerzy

Menu