Japonia jest pięknym i nadal owianym podróżniczą tajemnicą krajem. Z powodu odległości, jaka nas od niej dzieli, odwiedzeniu jej podejmują się tylko szczęśliwcy o odważnych sercach i... raczej pełnych portfelach.
Co tak fascynuje regularnego Europejczyka w Kraju Kwitnącej Wiśni? Wydaje się, że podróżników przyciąga kontrast. Kontrast pomiędzy nowoczesnością i wiekową tradycją. Taką dwoistość możemy zaobserwować w wielu krajach, ale tylko Japonia potrafi połączyć obie cechy tak, że dla oka podróżnika stają się charakterystyczną, doskonałą jednością.
Historia Japonii rozpoczyna się legendą o jej powstaniu. To dwa pierwotne bóstwa - demiurgowie Izanagi i Izanami zanurzyli włócznię w wodach oceanu i z kropel, które spadły z ostrza powstały wyspy zwane Yamato. Następnie bóstwa zstąpiły na ziemię, gdzie bogini urodziła Amaterasu - boginię słońca mającą władać Japonią. Ona postanowiła przekazać tę władzę swojemu potomkowi i tak Japonia zyskała swojego pierwszego cesarza Kamuyamatoiwarehiko (co oznacza "Młodzian Którego Urzekło Yamato"). Do dziś Japonia jest monarchią rządzoną przez cesarza.
Zanim wyruszymy w podróż do Japonii warto przybliżyć pokrótce główne informacje na temat tego dalekowschodniego państwa. Japończycy swoją ojczyznę nazywają Nippon (w oficjalnym języku Nihon), co oznacza Kraj Wschodzącego Słońca. Japonia leży na łańcuchu wysp, które ciągną się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji. Długość linii brzegowej wynosi aż 29 751 km. Japoński krajobraz dominują tereny wyżynne i górzyste. 10% powierzchni kraju zajmują góry wysokie. Najwyższy szczyt Japoni - Fudżi to ciągle aktywny wulkan o wysokości 3776 m n.p.m. Bardzo często pojawia się on na pocztówkach i zdjęciach przywiezionych z Nippon.
Klimat w Japonii jest bardzo różnorodny. Od chłodnej północy archipelagu do zwrotnikowego południa. W Japonii wyróżniamy cztery pory roku. Najbardziej charakterystyczna jest wiosna (haru), podczas której kwitną tysiące śliw i wiśni. Japończycy bardzo lubią obserwować kwitnące drzewa - takie tradycyjne oglądanie kwiatów ma nawet swoją nazwę - hanami.
I pomimo tego, że miasta Japonii to prawdziwie wysoko rozwinięte technologicznie aglomeracje, bardzo gęsto zaludnione (w Japonii mieszka ponad 127 mln ludzi), to ponad połowę kraju pokrywają piękne, często pierwotne lasy.
A co warto zobaczyć w Japonii? Musimy zdać sobie sprawę, że będąc na kilkutygodniowej wyprawie, nie będziemy w stanie odwiedzić wszystkich wartych zobaczenia miejsc. Oto niektóre z nich:
To japońskie miasta, które przyciągają turystów swoją niezmiennością. To tutaj przejdziemy się wąskimi uliczkami, zobaczymy wspaniałe świątynie. W Kioto należy zobaczyć rezydencję cesarską Katsura, wybudowaną około 1600 roku. Odwiedzając Osakę nie możemy przejść obojętnie obok zamku o tej samej nazwie. 75 km od Osaki odkryjemy także sławny na cały świat, przepiękny zamek Himeji. Jokohama była jednym z pierwszych portów otwartych na cały świat. W mieście znajdziemy wiele nawiązań do obcej architektury. Warto także odwiedzić tutaj największą na świecie chińską dzielnicę.
Japonia to kraj, który wielką uwagę przykłada do swojej tradycji i historii. Najpiękniejsze miejsca, które możemy odwiedzić i dowiedzieć się czegoś więcej o tym wspaniałym kraju to Cesarskie Ogrody zaskakujące swoim ogromem. Wspaniały ogród z czarnym zamkiem (Zamek Kruka) znajdziemy również w Okayamie. Piękne, zadbane tereny wprawią każdego w zachwyt. Kolejny park wart odwiedzenia znajduje się w dawnej stolicy kraju zwanej Nara. W jednej ze świątyń znajduje się Wielki Budda - największy na świecie posąg z brązu mający 15 m wysokości i ważący 500 ton. Jeszcze jeden piękny park to Ueno Park w Tokio. Znajdziemy tutaj Narodowe Muzeum Sztuki Zachodu, Metropolitalna Galeria Sztuk Pięknych, Narodowe Muzeum Nauk Ścisłych, Tokijskie Muzeum Narodowe oraz ogród zoologiczny założony w 1882 roku.
Gdy trafimy, podczas naszej podróży po Japonii, na jakiś festiwal, naprawdę warto jest wziąć w nim udział. Festiwale zwykle związane są z kilkusetletnią tradycją miejscowości, w której się odbywają. Tłumy ludzi ubranych w tradycyjne stroje, pokazy, przedstawienia oraz stragany, gdzie spróbujemy festynowych przysmaków. Jednym z takich festiwalów jest odbywający się w Sapporo Festiwal Lodu i Śniegu (Inne państwa, które organizują tak ogromne lodowe przedsięwzięcia to Chiny, Kanada oraz Norwegia). Przepiękne podświetlane rzeźby ze śniegu i lodu co roku w połowie lutego przyciągają tłumy zwiedzających.
Po męczącym dniu pełnym długich godzin zwiedzania warto odpocząć w jednym z kurortów zbudowanych na gorących źródłach. Wiele z nich ma właściwości lecznicze. Jako, że Japonia leży na styku płyt tektonicznych, na jej obszarze istnieje wiele miejsc, gdzie znajdziemy wody termalne. Pamiętajmy, aby zawsze przed wejściem do onsenu dobrze umyć ciało. Do kąpielisk zawsze wchodzimy czyści, podobnie jak w bardzo popularnych w Japonii publicznych łaźniach.
Japonia to egzotyczny kraj, pełen tradycji, które często są niezrozumiałe na zachodzie. To kraj, gdzie zobaczymy jak bardzo poważani i szanowani są starsi ludzie. Gdzie kilkusetletnie świątynie stoją obok nowoczesnych wieżowców. Gdzie świat pędzi do przodu, a ludzie gonią za straconym czasem, by za chwilę cieszyć się towarzystwem znajomych przy tradycyjnych potrawach i karaoke. Podróż do Japonii to podróż do zupełnie innego świata - odwiedzając to miejsce warto jednak podążać własną ścieżką. Możliwe, że odkryjemy coś wyjątkowego, czego nie znajdziemy w żadnym przewodniku. Trivago pomoże ci w zaplanowaniu wymarzonego urlopu i znalezieniu najlepszych noclegów.